Sefaranas

O anjeloch, channelingu, harmónii, feng šuej a tak trocha o mne…..

Tao lásky a partnerstva – časť I.

Pridaj komentár


Podľa starej čínskej legendy sedel veľký mudrc Fu Xi jedného dňa na brehu Žltej rieky, keď tu vyliezla na breh korytnačka, vtedy uctievaná ako posvätné zviera. Na jej pancieri Fu Xi objavil osobitné usporiadanie ôsmich znakov – trigramy. To bola hodina narodenia Jijing. 

Jijing lásky

Jijing (i ťing) sa považuje za najstaršiu a najzaujímavejšiu knihu múdrosti ľudstva. Je stará pravdepodobne viac ako 5 tis. rokov. Odhaľuje princípy a pravzory života a pomáha človeku nájsť harmonický súlad medzi ním a okolím.

Kniha premien

Učenie Jijing sa zakladá na poznaní súhry prasíl jin a jang. Detailné pozorovanie ukázalo, ako a tieto sily k sebe správajú a ako sa navzájom ovplyvňujú.  Jijing je preto schopné všetky životné procesy, ktoré spočívajú v princípe jin a jang, podrobne opísať a pomôcť pri problémoch či nejasnostiach, prípadne odkázať na pomoc.

Jijing však môže pomôcť nielen vo všeobecných životných otázkach, ale práve v súvislosti s partnerstvom a láskou môže pomôcť vyjasniť problémy a lepšie pochopiť súvislosti. Vzťah medzi mužom a ženou je do istej miery prežívaním výrazom hry síl jin a jang. V striedavej hre ženských energií jin  s mužskými silami jang partnerský vzťah rastie a zreje a umožňuje obom zúčastneným ďalej sa vyvíjať.

Nadčasový a večne platný

Zdá sa, že v mnohých úvahách učenia Jijing sa už pred tisícročiami objavili témy, s ktorými sa vo vzťahoch stretávame i dnes. Je to zarážajúci poznatok, pretože by sme radi verili, že naša vlastná situácia je celkom špecifická. Základné energetické princípy však zostávajú stále rovnaké, a preto je Jijing – nezávisle od epochy a kultúrneho prostredia – nadčasovým, večne platným dielom o poznaní.

Toho, kto sa ním bude zaoberať, bude neustále správnymi slovami odkazovať na príslušné témy. Pomôže nielen lepšie pochopiť partnerské problémy, ale aj urobiť vo vhodnom okamihu správne opatrenia. Keď inak vládnu ľudské urážky, pýcha a nejednotnosť, možno pochopením hlbších súvislostí reagovať na partnera celkom inak. Jijing je preto najdôležitejšou “pomôckou” vo feng šuej.

Hexagramy

Vlastnosti Jin a jang v učení Jijing symbolizuje súvislá čiara (jang) alebo prerušovaná čiara (jin). Jeden trigram tvorí vždy tri čiary, spolu je možných osem rôznych kombinácií. Týchto osem trigramov symbolizuje všetky aspekty prírody, a tým i v prenesenom zmysle všetky základné aspekty ľudskej existencie: vodu, zem, hrom, vietor, oblohu, jazero, horu a oheň.

Keď uvedieme do vzájomného vzťahu vždy dva z týchto aspektov, skombinujeme tým dva trigramy a vznikne spolu 64 rôznych hexagramov, ktoré symbolizujú 64 archetypových ľudských životných situácií. Keď sa opýtame Jijing, “odpovedajú” často dva hexagramy, z čoho vyplývajú tisíce variácií.

Jijing sa zaoberá výkladom hexagramov a opisuje ich mnohoznačnými  textami a komentármi. Pre začiatočníka nie je interpretácia vždy celkom jednoduchá. Cvičením a a listovaním v príslušnej odbornej literatúre si však rýchlo vycvičíte cit pre hĺbku výpovedí.

Učebnice a orákulum

Základných 64 hexagramov veľmi výstižne opisuje všetky podstatné ľudské skúsenosti, s ktorými sme v priebehu života konfrontovaní. Preto ten, kto sa učením Jijing zaoberá bližšie, postupne pochopí elementárne princípy ľudskej existencie do hĺbky.

Ako “odborná literatúra a učebnice” bude Jijing hľadajúceho po celý život stále znovu prekvapovať novými poznatkami, lebo podľa životnej skúsenosti a aktuálnej životnej situácie sa budú objavovať stále nové a prekvapujúce aspekty. Do istej miery sa táto kniha prihovára čitateľovi na najrôznejších úrovniach – podľa stupňa jeho vývoja a ochoty vnímať a prijímať.

Osem trigramov symbolizuje všetky aspekty prírody a v prenesenom zmysle všetky základné aspekty ľudskej existencie

Odpovede na otázky

Inou možnosťou, ako využiť Jijing, je klásť mu otázky ako orákulu. Pritom sa odpoveď na jasne formulovanú otázku zisťuje rituálnym vyťahovaním stoniek rebríčka obyčajného alebo koncentrovaným hádzaním mincou.

Pretože všetko súvisí so všetkým, vonkajšie sa odzrkadľuje vo vnútornom a veľké sa odráža v malom, nie je ani hádzanie mincou len náhoda, ale vyjadruje momentálny stav hádžuceho. Vytiahnutá alebo hodená konštelácia sa interpretuje pomocou Jijing, opisuje sa pri tom nielen aktuálna situácia, ale i možná perspektíva do budúcnosti.

Pomoc vo všetkých životných otázkach

Pre čoraz viac užívateľov feng šuej sa Jijing stáva dôverným poradcom v dôležitých životných otázkach. Vďaka mnohovrstevnatosti odpovedí  a nezaujatosti (ktorej človek nie je schopný) sú odpovede zároveň pomocou pre život i možnosťou niečo sa naučiť.

Jijing je ako žiadne iné dielo schopné dať celkom nový smer životu i partnerstvu užívateľa, lebo vykladá pohnútky vedené egom alebo strachom a ponúka alternatívne návrhy, ako sa správať. Kto sa ho bude držať, skoro zistí, nakoľko sú výpovede Jijing správne, dokonca i keď to spočiatku vôbec nebude tak vyzerať.

Láska v Jijing

Hoci sa v “Knihe premien” slovo láska objavuje len veľmi zriedka, píše sa v nej o láske od prvého až do posledného riadka. Vo výkladoch a metaforách sa opisujú energetické praprincípy bytia – a tým i láska ako jedna z najdôležitejších ľudských foriem prežívania týchto princípov. Podľa Jijing je vo vzťahoch veľmi dôležitá vedome prežívaná harmónia.

Šesťdesiatštyri hexagramov sa vzťahuje na všetky formy vzájomného ovplyvňovania oboch prapôvodných síl jin a jang. Ide o to, poznať sám seba prostredníctvom partnerstva a nenechať sa zaslepiť udalosťami, ktoré sa dostanú do popredia.

Aj dnešný konkurenčný boj medzi pohlaviami – dôsledok patriarchálnych dejín – diametrálne odporuje našej vrodenej podstate. Nikto nemá podliehať svojmu partnerovi. Jednou z najdôležitejších zásad učenia Jijing je preto “vyjsť si v ústrety do polovice cesty”.

Zrkadlo pýtajúceho sa

Cieľom pýtania sa Jijing nie je zisťovať všetko o ostatných ľuďoch alebo špecifických partnerských konšteláciach. Jijing sa zaoberá skôr potenciálom pýtajúceho sa.

Hovorí v obrazoch, ktoré opisujú súčasti našej vlastnej osobnosti a nie, napríklad, správanie partnera alebo úlohu vo vzťahu. Preto sú jeho odpovede vždy ukazovateľom na našej vlastnej ceste a môžu nám pomôcť, aby sme sa v konkrétnej situácii zachovali správne.

Pri prvom kontakte s Jijing sa niektoré pojmy môžu zdať cudzie alebo dokonca čudné. Jijing bolo napísané vo veľmi obraznej, nadčasovej a nad všetky prúdy povznesenej reči. Musíme sa preto naučiť vystihnúť hlbší zmysel vtedajších pojmov a výpovedí intuitívne. Príbehy a príklady Jijing musí čitateľ interpretovať podľa svojej vlastnej momentálnej situácie.

Jijing odráža to, čo v najhlbšej vnútornej rovine pociťujeme ako pravdivé a pomáha nám to zladiť naše vonkajšie správanie s touto vnútornou pravdou. Zisťujeme, že za všetkým, dokonca za zdanlivo celkom individuálnymi bolestnými skúsenosťami, existuje univerzálny základný vzorec. Tento vzorec opisuje a vysvetľuje Jijing. Vďaka nemu tušíme, “prečo” musíme týmito skúsenosťami prejsť.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s